W Liptowskim Mikułaszu
W Kotlinie Liptowskiej, w pięknym otoczeniu Tatr Zachodnich, Gór Choczańskich i Niżnych Tatr ukrył się Liptowski Mikułasz- stare miasteczko z bogatą historią.
Kościół św. Mikołaja w Liptowskim Mikułaszu
Dom Żupny
Nad drzwiami balkonowymi znajduje się relief przedstawiający herb miasta, nad oknem piętro wyżej – zegar.
Budynek był siedzibą władz komitatu liptowskiego (od 1849 r. żupy liptowskiej). Swoje siedziby miały w nim również żupny sąd i więzienie. Po II wojnie światowej mieścił siedzibę władz powiatowych. Aktualnie jest siedzibą urzędu obwodowego.
Teren między południową fasadą a kościołem św. Mikołaja był z kolei miejscem, na którym odbywały się najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta.
Tu 8 grudnia 1918 r. miało miejsce zgromadzenie ludowe, na którym Słowacy ze Spisza, Szarysza i Zemplina powitali powstanie Republiki Czechosłowackiej. Dziś na tym terenie odbywają się tradycyjne imprezy miejskie, takie jak Dni Żupy, Jarmark św. Mikołaja, Švábkafest, Lato św. Mikołaja i wiele innych.
Muzeum Janka Krala
Dwór Illešházych w Liptowskim Mikułaszu - póżniejsza żupa a obecnie muzeum Janka Krala
Katownia Janosika. Zdj. ze strony ( https://www.mikulas.sk/pl/gosc/atrakcje/12-naj-atrakcji-w-historycznym-centrum/)
Prawda historyczna jest trochę różna od legendy, gdyż w czasie kiedy odbywał się sąd na Jurajem Janosikiem, ten dom był w remoncie, o czym świadczy pamiątkowa tablica z łacińskim tekstem wisząca w sieni. Wobec czego wyrok skazujący prawdopodobnie zapadł w sąsiednim dworze Pongraczów.
Szubienica z hakiem na którym powieszono Janosika za lewe żebro 😱 Sama egzekucja odbyła się na obrzeżach miasta, natomiast eksponat stoi tu ku przestrodze, wszak zbójnictwo to ciężkie przestępstwo i kara musi być adekwatna . ( ❓❓❓ ciekawe, kto wam przychodzi na myśl jeśli chodzi o obecne użycie tego sprzętu )
Do muzeum wchodzi się o określonych godzinach. Polecam wcześniej sprawdzić http://muzeumjankakrala.sk/otvaracie-hodiny-a-vstupne/ .
Przy rynku kilka ciekawych kamieniczek. Na przykład wspominany już wcześniej dwór Pongraczów, w którym obecnie znajduje się galeria prezentująca największy zbiór prac znakomitego grafika Kolomana Sokola pochodzącego z Liptowskiego Mikulasza, którego twórczość cenił sam Pablo Picasso.
Fontanna Metamorfozy i profesor Aurel Stodola
Fontanna Metamorfozy
Ciągły ruch i przemiany tak można scharakteryzować fontannę Metamorfozy. Jest zaskakująco- fascynująca ...gra światła słonecznego na obracających się sześciennych blokach przykuwa wzrok i do tego płynąca woda, która sama w sobie jest nieustającym ruchem 😵
Na pierwszym granicie statycznego bloku fontanny widnieje napis upamiętniający Aurela Stodola. Profesora Aurela Stodolę można uznać za człowieka renesansu, który urodził się w epoce odkryć. Był uważany za „ojca turbin parowych”, miał również niezwykły talent muzyczny i był doskonałym nauczycielem oraz dobrym przyjacielem Alberta Einsteina. Skonstruował w 1928 r. pierwszą sprawnie funkcjonującą pompę ciepła, przeznaczoną do ogrzewania ratusza w Genewie przez pobieranie ciepła z wód Jeziora Genewskiego. Był także m.in. konstruktorem sprawnych, ruchomych protez rąk i nóg. Jego imieniem nazwano także odległą asteroidę o numerze 3981, odkrytą w latach 80. XX wieku w gwiazdozbiorze Raka. Drugi blok posiada imiona i nazwiska siedemdziesięciu osób z Liptowskiego Mikulasza, którzy na stałe wpisali się w historię miasta - naukowców, artystów, pisarzy, księży, lekarzy, pedagogów.
Synagoga w Liptowskim Mikułaszu
Na początku XIX wieku Liptowski Mikulasz otrzymał przymiotnik żydowskie Ateny lub miasto pełne mędrców i znawców Pisma Świętego.
Dekoracje stiukowe na filarach, kolumnach i poręczach galerii oraz centralnie umieszczonego Aron-ha-kodesz mają wyraźne polichromie z przewagą koloru złotego i niebieskiego. Niebieski i złoty dominują także na freskach sklepienia i kopuły. Szczegółowe, stylizowane motywy roślinne tylko delikatnie podkreślają ornamentykę opartą na prawach geometrii i inspirowaną orientem.
Wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie brodatych Żydów w czarnych chałatach i kapeluszach kiwających się nad modlitewnikami, Żydówki w perukach i szalach , dostojnego Rabina wodzącego jadem po hebrajskich literach zapisanych w torze....
Relief poświęcony ofiarom holokaustu zamyka najsmutniejszy rozdział w historii tutejszej społeczności żydowskiej. Jego kopia znajduje się w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu w Jerozolimie, kolejne ozdabiają 6 synagog na terenie Słowacji.
Wschodnia ściana synagogi.
Synagoga z jej piękną i bogatą ornamentyką oraz ciekawą architekturą jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Liptowskiego Mikułasza.
Nam na więcej nie wystarczyło czasu ale to nie wszystkie atrakcje tego miasteczka. Warto zwiedzić również
- Słowackie muzeum ochrony przyrody i jaskiniarstwa. To jedyne tego typu muzeum w Słowacji z interaktywnymi ekspozycjami Krasu i jaskiniami Słowacji.
- Galerię Liptowska P. M. Bohúňa, która jest trzecia najstarsza galerią w Słowacji, posiadająca największą halę wystawienniczą wśród słowackich galerii i zarządzająca ponad 5300 dziełami.
- Kościół ewangelicki zbudowany w latach 1783-1785 przez ewangelików z 13 wsi liptowskich.
- Muzeum Liptowskie NKP Czarny Orzeł z ekspozycją opowiadającą historię łowiectwa i rybołówstwa na Liptowie, od średniowiecza do współczesności oraz ekspozycją ludowej uzdrowicielki Eleny Badovej, która swoją posiadaną wiedzą o ziołach leczniczych pomagała ludziom nie tylko w Słowacji.
Niestety brakło mi doznań smakowych, bo polecana restauracja z regionalną kuchnią była zamknięta na cztery spusty. Jedyne produkty, które były dostępne w kawiarniach przy rynku to ciastka, piwo i kofola no cóż "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma" 😁🍺
Komentarze
Prześlij komentarz