Tatry Bielskie - pokrywnik, chodnik profesora Alfreda Grosza i Szalony Wierch
Za każdym razem jadąc w Tatry Słowackie miałam je przed oczami...
Białe, niedostępne skały Tatr Bielskich. Płaczliwa Skała, Havrań, Murań, Bujaczy Wierch, Szalony Wierch, Jatki ...niedużo tych szczytów ale i tak nie można na żaden wejść. Szlaki przez Tatry Bielskie prowadzą jedynie przez przełęcze. Ale dobre i to. Góry te zbudowane są głównie ze skał osadowych, podobnie jak Pieniny. Takie podłoże gwarantuje ciekawą roślinność i to jeden z dominujących powodów dla, których po prostu MUSIAŁAM tam być. Dzień wcześniej przeszliśmy mega długą i wysoką grań Otargańców, więc mogłam liczyć na coś lżejszego 😉 w dniu dzisiejszym .
Dolina Kieżmarskiej Białej Wody
Mimo wczesnej pory na parkingu ciasno. Ale na szczęście stąd można udać się w kilka innych miejsc, więc mam nadzieję, że większość turystów podąży w inną stronę. Na dzień dobry tuż przy drodze ostrożeń głowacz czyli sporych rozmiarów oset. W Polsce bardzo rzadki, występuje na nielicznych stanowiskach (został umieszczony na czerwonej liście roślin narażonych na wyginięcie),natomiast na Słowacji rośnie go całkiem sporo, często przy drogach.
Ulubione kwiatki 😉Pszczoły też nie są zadowolone z wilgoci ...
Mżawka raz niewielka, raz mocniejsza towarzyszy nam od początku. Nie pada na tyle mocno, żeby ubierać coś przeciwdeszczowego, tym bardziej , że jest ciepło, ale wilgoć osadza się na wszystkim.
Nad Białą Wodą
I jestem pewna, że dopiero ostatnią rzeczą jaka wam przyjdzie do głowy do będzie deszczochron 😂
Przydaje się, bo padać zaczyna coraz mocniej. Ubieram plecak w pokrowiec przeciwdeszczowy. Siebie nie, bo i tak już jestem mokra. Za to pod tą drewnianą pokrywką można zjeść suchą kanapkę. I tutaj właśnie zaczyna się chodnik profesora Alfreda Grosza. Nie sądzę, aby Alfred Grosz, który sporo chodził po górach, wpadł na tak szalony pomysł, żeby z otoczaków układać ścieżkę. W każdym bądź razie to najgorszy odcinek szlaku.
Ostróżka tatrzańska
Ciemierzyca zielona
Ta roślina to jeden ze składników tajemnych maści, którymi czarownice smarowały trzonki od miotły przed "odlotem". Roślina jest silnie trująca co już sugeruje jej nazwa pochodząca od słów ciemier czyli dusznosć, bolesność. W medycynie ludowej ma bardzo szerokie zastosowanie począwszy od pewnego rodzaju tabaki a skończywszy jako lek na wszawicę. Wiedziałam, że tu będzie bogata roślinność. A to dopiero początek.
Arcydzięgiel litwor
Dolina Białych Stawów
Nawet te najbardziej pospolite, wystrojone w perły z kropel wyglądają wyjątkowo.
Wielki Biały Staw (Welke Biele pleso)
Rozdroże szlaków nad Wielkim Białym Stawem 1610 m
"Kanapki, na pewno gdzieś tu są ..."
"No, dawaj, dawaj za nim przyjdzie reszta 😂 "
Wiatr bawi się chmurami, które raz zakrywają wszystko
a raz odsłaniają fragmenty gór ...
Ścieżka Doliną Białych Stawów
Gnidosz okółkowy
Gnidosz okółkowy, to z tych co się potrafią dobrze urządzić 😉 roślina półpasożytnicza, wnika ssawkami w korzenie roślin żywicielskich i stamtąd pobiera składniki pokarmowe. Bardzo wybredny jeśli chodzi o zapylanie, ponieważ korzysta jedynie z usług trzmiela. W Polsce występuje tylko w Tatrach. Pod ścisłą ochroną gatunkową.Len karpacki
Rozchodnik karpacki
Rozchodnik alpejski
Driakiew lśniąca
Zawilec narcyzowy- jego łacińska nazwa anemone narcissifolia nawiązuje do greckiego anemosa, górskiego wiatru, który rozchylał jego delikatne płatki kwiatków .Występuje tylko w górach (choć wieść gminna niesie, że widziano go również na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej) Objęty jest ochroną.
Pełnik alpejski -pod ścisłą ochroną. Rośnie tyko w górach. Na huculszczyźnie bywa nazywany "górską różą" a w Sudetach "różą kłodzką". Te piękne kwiaty lekko otwierają się przy słonecznej pogodzie, przy pochmurnej jak widać przypominają żółtą kulę.
Gdyby ktoś się zastanawiał co robimy w górach podczas deszczyku 😉 na przykład zdjęcia przekwitniętych jastrzębców alpejskich
Niezapominajką alpejska - w górach wszystko jest bardziej intensywne, nawet kolor niezapominajek 😍
Gołek białawy -jeden z licznej rodziny storczyków i jak wszystkie storczyki objęty ścisłą ochroną
Szalony Przechód
Ta przełęcz rozgranicza Tatry Wysokie i Tatry Bielskie
Kopskie Sedło 1750 m
Mamy też towarzystwo 😍 Kozice to symbol Tatr.
Szalony przechód i w mgle Szalony Wierch.
W dole pomiędzy chmurami Dolina Zadnich Koperszadów. Ta dolina rozdziela Tatry Bielskie od Tatr Wysokich.
Taka miejscówka i żadnych widoków ...😥
Ale...coś zaczyna się dziać ...poczekamy 😀
Po wejściu na przełęcz wszystko spowite było gęstymi chmurami, tylko momentami silniejsze podmuchy wiatru rozwiewały tę biel. I te podmuchy były coraz silniejsze. Na naszych oczach wiatr przeganiał szare kłęby z jednej strony przełęczy na drugą pokazując zalotnie szczyty. Niesamowity spektakl. Tak spędziliśmy na przełęczy dwie godziny. Nie na darmo. Wiatr rozwiał chmury i nawet zaświeciło słońce całkowicie odmieniając krajobraz .Tatry Wysokie jeszcze w chmurach
Ale Szalony Wierch już w całej okazałości nad nami
Jak zabawa w chowanego ...nie ma Płaczliwej Skały i Havrania a za chwilę dmuch ..i jest 😉
A teraz pora na odsłonięcie Jagnięcego Szczytu
Proszę bardzo jest i jego wysokość Jagnięcy Szczyt 2230 m . "
https://andrzejijagoda.blogspot.com/search?q=jagni%C4%99cy+szczyt
Tatry Bielskie od lewej Zadnie Jatki, Pośrednie Jatki i na końcu Skrajne Jatki
A tutaj od prawej Szeroka Przełęcz, Płaczliwa Skała, Havrań i lekko wystający za niego Nowy Wierch a na końcu Murań. Cierpliwość albo lenistwo się opłaciło. Wiatr spychał chmury coraz dalej a nam odsłaniały się co chwilę nowe widoki. I jak zwykle szkoda było wracać. Ale kiedyś trzeba podjąć tą jakże trudną decyzję ...
Szalony Wierch
Na szczęście powrót osładzały widoki i coraz to nowe okazy 😉
Goryczka kropkowana pod ścisłą ochroną gatunkową.
Rzadko spotykany dzwonek skupiony w wersji białej
Idąc w tamtą stronę widzieliśmy tylko biel, a teraz pasuje wracać tyłem, bo takie piękne widoki są za nami ...
Powrót
Wreszcie i nad Tatrami Wysokimi zaczyna pojawiać się słońce
Niby ta sama przełęcz co parę godzin wcześniej ale jakby jakoś inaczej wokół 😂
Wielki Biały Staw
Kolejne miejsce , które jakby co nieco się od rana zmieniło 😉
Tatry Bielskie - Jatki
Komentarze
Prześlij komentarz