Miasto z historią i katem w tle

Nie będę ukrywać, że najchętniej włóczymy się po górach. Ale równie dużą przyjemność sprawia nam zaglądanie w różne zakamarki miasteczek i wsi, poznawanie ich historii a czasami nawet tajemnic ...A niektóre miejscowości są naprawdę pod tym względem wyjątkowe. Na przykład ...

Biecz 
Biecz bywa nazywany polskim Carcassonne lub Małym Krakowem. Na obie nazwy zasługuje bez wątpienia. Zachowane są tutaj fragmenty średniowiecznych murów i miejskiej zabudowy. Zabytków jest tutaj tyle, że nie wiem od czego zacząć😉
Może od tego co najbardziej widać ..Wcale nie trzeba nawet wjeżdżać do miasta, aby z daleka ujrzeć potężną bryłę gotyckiej Kolegiaty Bożego Ciała. 

Kolegiata Bożego Ciała.
Ta świątynia jest zaliczana do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Jej budowa przebiegała etapami. Najstarsza część to prezbiterium. Ukończone w roku 1480. Na belce tęczowej zachowana jest data 1482. 
Prezbiterium z ołtarzem głównym i stallami 
XV w. belka tęczowa z przedstawieniem Ukrzyżowania.
Po obu stronach prezbiterium znajdują się pięknie rzeźbione XVII w. stalle.
 
W wystroju kościoła znajdziemy echa gotyku, renesansu i baroku. 8 kaplic bogato zdobionych z własnym ołtarzem i swoją historią. Oratorium, gdzie według legendy modliła się św. Jadwiga. Bardzo dużo cennych obrazów. Zabytkowe organy wykonane przez Tadeusza Śliwińskiego ze Lwowa ...Tak naprawdę, gdybym chciała opisać wszystkie skarby ukryte w bieckiej Kolegiacie, to musiałby powstać osobny post 😀
A przecież jest tutaj wiele innych jeszcze zabytków. Choćby samo otoczenie kolegiaty.


Dzwonnica 
Tuż obok świątyni znajduje się późno gotycka dzwonnica, będąca jednocześnie basztą, którą opiekował się cech rzeźników. (każda baszta była pod opieką jakiegoś cechu z miasteczka)

Figury apostołów

Na murze otaczającym kościół znajdują się węgierskie figury apostołów. Węgierskie, ponieważ zostały ufundowane  przez pątników z Węgier. Nie wszystkie, niektóre są z fundacji bogatych mieszczan bieckich. 
Od strony ul. Marcina Kromera do Kolegiaty prowadzi późnorenesansowa brama. 
Brama z pierwszej połowy XVII w. 
Niedaleko kolegiaty znajdują się zachowane resztki średniowiecznych murów obronnych. Początkowo ich długość wynosiła 1200 m. Obecnie to tylko fragmenty. Do zespołu murów obronnych należą również trzy zachowane baszty i fragmenty jednego z trzech znanych w Polsce barbakanu. 
Przy murach 

Dom Barianów - Rokickich.

Widoczna baszta tzw. Radziecka
W Bieczu gdzie się człowiek nie popatrzy to zabytek ....😉  Dom Barianów- Rokickich to budynek z 1523 r. Przylega do niego baszta tak zwana Radziecka.  Budynek wieńczy  renesansowa attyka, a jego elewacja ozdobiona jest sgraffitowym  fryzem. W środku zachował się pierwotny układ pomieszczeń. Obecnie jest tutaj bardzo ciekawe Muzeum Ziemi Bieckiej.
Sala aptekarska na parterze baszty

Kultura materialna 
"Z muzycznej przeszłości regionu"
Kultura mieszczańska 
Na zdjęciach powyżej to tylko niewielki wycinek skarbów jakie kryje w sobie Kamienica Barianów -Rokickich
Andrzej sprawdza czy ta beczka też w sobie czegoś nie kryje 😂
Kolejny biecki zabytek widoczny już z daleka to ratusz z wieżą. Wybudowany w XV wieku a w XVI przebudowany.
Ratusz
Obecny budynek to już tylko połowa pierwotnej budowli. W XIX w część ratusza rozebrano a reszcie nadano styl klasycystyczny. Jedyną zachowaną oryginalną częścią jest piwnica i gotyckie portale na parterze. 
Wieża ratuszowa ma swoją osobną historię. Pierwsza, gotycka zawaliła się, grzebiąc pod ruinami młodego trębacza. Nową wieżę, późno gotycką zasponsorował sam Marcin Kromer (humanista, historyk i pisarz okresu renesansu. Pochodził właśnie z Biecza)
Wieżą liczy 58 m. Zdobi ją dekoracja sgraffitowa, imitująca boniowanie. Jeszcze jedną ciekawostką jest XVI wieczny zegar z 24 godzinnym podziałem. To rzadkość, bo od XVII wieku stosuje się 12 godzinną podziałkę.
Herb Biecza 
A pod wieżą . . .I tu dochodzimy do tajemnicy bieckiego kata. Często w różnych źródłach można znaleźć informacje o działającej tu szkole katów. Nie, szkoły nie było, ale kat jak najbardziej tu urzędował. Właśnie  w lochu pod wieżą , zwanym turmą. Podobno pracy mu nie brakowało 😉. Obecnie w turmie znajduje się ekspozycja różnych narzędzi, którymi to mistrz świętej sprawiedliwości wydobywał prawdę z opornych więźniów. Był na tyle skuteczny, że pożyczały go inne miasta. Zachowały się nawet pisane dokumenty ile ta usługa kosztowała😉
A jak biecki kat wyglądał ???  
Jan Matejko namalował obraz na którym uwiecznił wypędzenie z miasta Krakowa ubogiej szwaczki, za uwiedzenie młodego patrycjusza miejskiego. Tak zwanego "wyświecenia" (wypędzenia) miał dokonać mistrz Bartłomiej kat z Biecza. Tak się składa, iż kopia tego obrazu od najmłodszych lat znacząco wpływała na moją wyobraźnię. Wisiał on u mojej babci i często się w niego wpatrywałam, w myślach tworząc kolejne historie ...
Po lewej stronie mistrz Bartłomiej, kat biecki 
To tylko część wiekowych zabytków jakie możemy zobaczyć w Bieczu. Jest tu jeszcze dom zbója Becza,  renesansowa kamienica "Kromerówka", zespół klasztorny reformatów z barokowym kościołem i najstarszy w Polsce szpital, fundacji królowej Jadwigi z 1395 roku. Cały układ urbanistyczno- przestrzenny pochodzi jeszcze ze średniowiecza. 
Dom zbója Becza
Rynek biecki i wieża z której znowu rozlega się grany w południe hejnał 
Kromerówka
Średniowieczne uliczki 

Zespół klasztorny Reformatów z barokowym kościołem św. Anny 
Święty Florian strzegący Biecz przed pożarem 
Biecz na pewno warto odwiedzić. Ja za każdym razem coś nowego tutaj znajduję ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siwy Wierch - wędrówka wśród skał i kwiatów

Zamek Jasenov -warownia na krańcach Wyhorlatu

Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy - "Orla Perć" Tatr Zachodnich część I